Orion

Když vane ten správný vítr, nese se územím Modřan vůně čokolády. Odkud? Přece z "Orionky", modřanského závodu akciové společnosti Čokoládovny Praha.

Počátky dnešní továrny Orion se již léta tradičně uvádějí větou: "Historie závodu začíná v roce 1891, kdy František Maršner v malé dílně na Královských Vinohradech začal vařit na primitivním ohništi za svitu petrolejové lampy turecký med." Výroba v dílně Františka a Albíny Maršnerových se postupně rozšiřovala o další druhy oblíbených orientálních cukrovinek, a proto zahájili v roce 1896 jednání o stavbě nové továrny. Její výstavba na Korunní třídě za měšťanským pivovarem byla povolena v následujícím roce. Firma byla registrována v obchodním rejstříku jako veřejná obchodní společnost pod názvem Továrna na orientálské cukrovinky F. Maršner, hlavní závod na Královských Vinohradech, odštěpný v Praze. F. Maršner rozšířil výrobu také o zpracování kakaových bobů na čokoládu a čokoládové cukrovinky. Již v roce 1897 poprvé vyrobil vánoční zboží, hlavně čokoládové figurky a pěnové cukrovinky.

Továrna RUPA V roce 1901 byla ustavena akciová společnost pod názvem První česká akciová společnost továren na orientálské cukrovinky a čokoládu na Královských Vinohradech, která převzala veškerou podstatu firmy Albíny Maršnerové. Vznikem akciové společnosti byl dán základ k dalšímu rozvoji firmy. Překonala těžké období 1. světové války a v poválečném období zvýšeného zájmu o cukrovinky ztrojnásobila svou výrobu. V dalších letech ji pak rozšiřovala o nové druhy úspěšných a kvalitních cukrovinek. Značku Orion nesly její výrobky od roku 1924. Ke změně dlouhá léta užívaného názvu firmy na Orion, továrny na čokoládu, a. s., Praha, došlo však až v roce 1928. Hospodářská krize sice ovlivnila výrobu firmy, ale ta přesto zůstala kvalitou výrobků i nízkými cenami mezi nejznámějšími evropskými výrobci čokolády a cukrovinek až do 2. světové války.

Vedle továrny Orion vznikla v Praze řada dalších cukrovinářských závodů, z nichž nejznámější byla RUPA. Zakladatelem firmy byl Rudolf Pachl, původně obchodní zástupce továrny na čokoládu a cukrovinky O. Ruger v Podmoklích. V roce 1914 si zařídil na Královských Vinohradech vlastní výrobu čokolády a cukrovinek, kterou v roce 1917 přestěhoval do nového objektu na Palackého třídě v Nuslích. Protože výroba firmy Rudolf Pachl, továrna na čokoládu a cukrovinky Praha-Nusle nestačila poptávce zvýšené zřízením vlastních prodejen firmy na celém území ČSR v roce 1930, koupil Rudolf Pachl začátkem července 1932 od firmy Damase Hobé Cie továrnu s pozemky v Modřanech v Riegrově ulici čp. 205. Od založení této modřanské továrny v roce 1902 se v objektu vystřídala řada činností. Nejdříve tu byla pila, pak výroba dřevité vlny, slévárna, výroba zapalovačů, poté výroba marmelády a naposledy destilace likérů. Součástí komplexu budov byl také obytný dům - vila z roku 1897. Rudolf Pachl v krátké době vybavil továrnu potřebným zařízením a stroji a od 3. října 1932 zahájil s 200 zaměstnanci výrobu, aby zvládl vánoční poptávku po zboží.

V následujících letech probíhaly v areálu četné stavební práce, přestavby a nástavby dílen, skladů, expedice, transformační stanice atd. Vedení podniku zůstalo v Nuslích. V roce 1934 došlo ke změně dosavadního názvu firmy na RUPA, továrna na čokoládu a cukrovinky R. Pachl. Od 1. ledna 1936 převzal po dohodě s otcem závody v Nuslích a Modřanech i pozemky v Hostivaři syn Jan Pachl, který již od roku 1928 pracoval ve firmě.

V modřanské továrně pracovalo 400 až 700 zaměstnanců. RUPA vyráběla desítky druhů čokolád, čokoládových dezertů, kandytů, karamel, želé a také trvanlivé pečivo. Koncem roku 1939 dosáhl počet prodejen firmy 180. Doprava zboží do prodejen byla zajišťována převážně vlastními auty. V roce 1943 však zůstaly prodejny jen tři - v Praze, Brně a Plzni.

V lednu 1944 byla na základě výměru Ministerstva hospodářství a práce výroba v modřanské továrně zastavena. Až do jara 1945 byly prostory továrny pronajaty firmě Junkers, Flugzeug und Motorwerke, pro válečnou výrobu. Po osvobození se v červenci 1945 vrátilo vedení obou závodů opět Janu Pachlovi. V továrně se vyklízelo a zbylá nákladní auta sloužila jako autodoprava. V dubnu roku 1947 byl zřízen národní podnik Pražské čokoládovny, jehož součástí se staly i pražské továrny Orion a RUPA. Po únoru 1948 odjel Jan Pachl s rodinou do Kanady.

Od 1. února 1949 byla v Modřanech zahájena opět výroba cukrovinek, i když jen ve dvou dílnách se 100 zaměstnanci. V roce 1949 bylo rozhodnuto o postupném rušení menších pražských závodů a soustředění výroby do modřanské továrny. V roce 1952 byla jako poslední uzavřena i továrna Orion na Vinohradech. Z uzavřených továren byly do Modřan převezeny výrobní stroje, přešli sem někteří zaměstnanci a s nimi také název vinohradské továrny a jejích oblíbených výrobků, známých v celé republice i v zahraničí.

Původní objekt byl obklopen novými budovami, kde byla umístěna výroba čokoládových hmot, kotelna, kompresorovna, elektrárna a sociální zařízení pro zaměstnance. Později byla postavena pětipatrová budova nového skladu a sila na kakaové boby a technickoprovozní budova. Instalováním moderních výrobních linek se výroba postupně specializovala na výrobu tabulkových čokolád (1971), čokoládových dezertů a pralinek (1975), čokoládových sezónních výrobků - vánočních kolekcí a velikonočních výrobků, litých kandytů Bon Pari (1977) a čokoládových tyčinek (1980). V roce 1993 dokončená rekonstrukce výroby čokoládových hmot umožňuje dosahovat kvality srovnatelné se světovým standardem. Poslední významnou investiční akcí byl projekt zpracování kakaových bobů i pro ostatní závody Čokoládoven.

Zahraničním partnerem firmy se v roce 1992 stalo konsorcium Čokoládovny Partners, B. V., založené jako joint venture společností DANONE, Francie a NESTLÉ, Švýcarsko, potravinářských podniků světového významu. Čokoládovny, a. s. se svými 11 závody v Čechách a na Moravě dnes zaujímají přední místo mezi nejúspěšnějšími firmami České republiky.

Hvězda Orion je dnes také národní značkou pro čokoládu a čokoládové cukrovinky Čokoládoven, a. s., z nichž nemalý podíl stále vyrábí závod v Modřanech.

V současné době je čokoládovna Orion v Modřanech srovnána se zemí a jsou zde postaveny obytné prostory.

Foto (kliknutím je zvětšíte):

Stará Orionka   Zbořená Orionka, místo ní výstavba bytů

-Aktuality na webu-

20.10. - "revitalizace webu" :D-Ranky-
ikonka Google Pagerank
ikonka S-rank
ikonka Jyxorank

-Prohlížečová hra-
Shakes and Fidget - prohlížečová hra 

-Optimalizováno pro-
Mozilla Firefox  Opera  Google Chrome  Internet Explorer (doporučuji nepoužívat)

Valid XHTML 1.0
      Transitional

TOPlist


verze 2.1.7 | Copyright Libor Podhájecký - všechna práva vyhrazena | 2008 - 2020