Elektropřístroj

Všechno začalo v roce 1920, kdy společníci Josef Srb a Josef Valenta založili v Praze na Vinohradech elektrotechnickou živnost a vytvořili veřejnou obchodní společnost. Firma s názvem Srb a spol. přišla s vlastním výrobním programem - osvětlovacími tělesy pro Čsl. státní dráhy. Krátce po založení společnosti vzrostla výroba a počet zaměstnanců natolik, že bylo nutné provozovnu rozšířit. Pro tento účel získal Josef Srb v Modřanech pozemky a starší budovy vklíněné mezi výrobnu cementového zboží firmy Hořák a parní pilu Mitera. Tady začal v roce 1926 s výstavbou továrních objektů, ve kterých se již po roce rozjíždí výroba. Zároveň vzniká první konstrukce elektromagnetických stykačů, které dodnes tvoří hlavní výrobní program závodu Elektropřístroj.

V roce 1936 dochází k rozšíření výrobního programu o jednofázové motorky. Od roku 1939 přibyla výroba pro okupační armádu - benzinové agregáty na stejnosměrný proud, motorgenerátory poháněné třífázovým elektromotorem, usměrňovače a nouzová svítidla pro kina a protiletecké kryty s vestavným nabíjecím zařízením. Zapojení podniku do válečné výroby však vedlo k tomu, že v prosinci 1945 byla na firmu uvalena národní správa. Josef Valenta poté od firmy odešel, vážně nemocný Josef Srb zůstal v podniku až do své snrti v roce 1947.

V roce 1946 byla firma Srb jako elektrotechnická továrna s více než 800 zaměstnanci znárodněna a začleněna do nově vytvořeného národního podniku ČKD. O tři roky později vzniká pak samostatný národní podnik ČKD Modřany. V roce 1961 mění podnik, který je organizačně rozdělen na základní modřanský závod s provozovnami Běchovice, Petrovice a Pitkovice, závod Písek, závod Rokytnice nad Jizerou a závod Kovářská, svůj název na Elektropřístroj, n. p., Modřany. Výroba se zaměřuje na elektrické přístroje sériového charakteru.

V roce 1991 došlo v rámci transformace k osamostatnění závodů EP Písek a EP Rokytnice nad Jizerou. Původním vlastníkům byly vráceny některé objekty základního závodu v Modřanech a provozovna v Běchovicích. V současné době jsou tedy do s. r. o. Elektropřístroj začleněny základní závod v Modřanech a závod Kovářská v okrese Chomutov. V květnu 1994 byl po dlouhém výběrovém řízení vybrán privatizační projekt, který zajistil pokračování tradiční výroby firmy. Díky své tradici, kvalitě a zejména cenové politice si firma udržela stálé české a slovenské odběratele a úspěšně pokračuje v navazování nových obchodních kontaktů na zahraničních trzích.
-Aktuality na webu-

20.10. - "revitalizace webu" :D

TOPlist


verze 2.1.7 | Copyright Libor Podhájecký - všechna práva vyhrazena | 2008 - 2020